Osvětim - Březinka

24. dubna 2014 v 23:02 | Viv Zombie |  (Ne)věděcké výpotky
"Národ, který nezná svou minulost je odsouzen ji prožít znovu."

Osvětim, německy Aushwitz,malé městečko v Polsku. Známý především pozůstatky z 2. světové války. Osvětim I., koncentrační tábor, postaven v bývalých polských kasárnách. Na první pohled zcela neškodné místečko, ale když víte, co za hrůzy se tu odehrávaly, hned na vás padne stísněný pocit.

Vstupujeme přes kasu a dostáváme se ke vstupní bráně do samotného tábora. Nad branou visí nechvalně známý, ironicky mířený nápis, "Arbeit mach frei" - česky práce osvobozuje. Visí zde od doby, kdy zde začal "vládnout" Rudolf Hoss.

Vidíme řadu domů, bývalých kasáren, teď smutnou připomínkou nacistické fanatičnosti. Procházíme branou, ačkoliv nejsem vězeň a vím, že jsem tu svobodně, přesto je mi špatně, když procházím za plot, opatřený ostnatým drátem, dříve se v něm koncentroval elektrický proud.

/cyklon B/
Protézy, brýle, vlasy - to vše tu připomíná lidi, kteří zde ztratili život. Nevinné lidi.
Ocitáme se v domě, na jeho stěnách visí portréty těch, kteří Osvětim "navštívili".
Nejvíce si pamatuji dívku, která měla stále pod nosem krev. Byla poslána do koncentračního tábora, protože napsala P. - jako Polsko na svastiku. Hrozný zločin, že?
Autobusem přejíždíme na další odnož Osvětimi, Birkenau, česky Březinka. Opět procházíme vstupní branou. Vidíme koleje, kterými byli dříve přiváženi vězni z celého světa, dobytčími vagóny.

Vcházíme do stájí, které sloužily jako domy bývalým vězňům. Řada třípatrových paland, na které se muselo namačkat několik tisíc lidí. V tomto případě stojíme v ženském táboře. Nejlepší místo měl ten, který byl nahoře.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama